Translate

#18 JAK PODEJMOWAĆ TRUDNE DECYZJE?

Hej Wam! :-)

Mam dziś dla Was kolejny post ukierunkowany na życiową praktykę. Tematem będzie niejaki schemat, który pomoże mnie i Wam na co dzień podejmować rozsądnie i sprawnie trudne decyzje. Dlatego, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej i poznać podstawowe kroki, które ułatwią Wam tę kwestię to zapraszam dalej! :-)


Każdy z nas podejmuje w życiu decyzje. Czasem są one łatwiejsze do podjęcia i ograniczają się one do prostych, codziennych dylematów. Przychodzi jednak moment, kiedy stajemy przed nie tak łatwym rozstrzygnięciem sprawy, wymagającym od nas dużo cierpliwości i skupienia.
 Jak więc poradzić sobie z podejmowaniem trudnych decyzji?

Na początku może zastanówmy się, dlaczego czasem jest nam trudno podejmować jakiejkolwiek decyzje. Zaczynając od strony naukowej, badania mówią, że trudność ta pojawia się, kiedy mamy zbyt dużo opcji do wyboru. Okazuje się, że im mniejsza jest ich liczba, tym bardziej jesteśmy zadowoleni z naszej ostatecznej decyzji.

Poza tym często postrzegamy niebezpieczeństwo w podejmowaniu tak zwanych złych decyzji. Powoduje w nas to strach, który następnie skłania nas do tego, że boimy się czegokolwiek postanawiać. W związku z tym, przedstawię Wam za chwilę kilka kluczowych punktów, które pomogą w skutecznym podejmowaniu decyzji, a przede wszystkim zmniejszą lęk z tym związany.


1. ZIDENTYFIKUJ PROBLEM

Pierwsza i najważniejsza kwestia, jeżeli chodzi o podejmowanie decyzji. Przed jakimkolwiek postanowieniem czegoś, ważne jest, aby dobrze zrozumieć podstawę problemu i zastanowić się, co tak naprawdę jest istotne w tym momencie. Umieść siebie w danej sytuacji nie jako samego uczestnika, ale jako obserwatora, aby móc przyjrzeć się danemu zagadnieniu z innej perspektywy.

Ponadto zapytaj siebie:

» Dlaczego dany problem wystąpił?
» Dlaczego tak się stało? (tutaj odnieś się do każdej z odpowiedzi na poprzednie pytanie)

2. STWÓRZ ALTERNATYWNE ROZWIĄZANIA

W tym momencie, jeśli jest to możliwe, potrzebujesz jak najwięcej potencjalnych opcji odnośnie rozwiązania Twojego problemu. Stwórz tak zwaną burzę mózgów dla każdego wymyślonego wariantu.  Zapisz każdy z nich, jednak zrób to bez osądzania. Może zdarzyć się tak, że złe pomysły w pewnej chwili mogą wywołać te dobre, dlatego nie odrzucaj ich na tym etapie.
Zaproś także innych do tworzenia rozwiązań odnośnie Twojego problemu. Więcej umysłów w takich sprawach to często lepsza opcja aniżeli gdybyśmy sami rozmyślali nad naszym dylematem. Może zdarzyć się tak, że niektóre osoby mogą przedstawić nam sposoby o których wcześniej nie pomyśleliśmy. 

3. OCEŃ SWOJE OPINIE 

Na tym etapie zdecyduj, które warianty są najbardziej preferowane przez Ciebie (do 5 opcji) i wybierz spośród nich jeden, najdogodniejszy. Pomiń oczywiście te idee, który wydają się najbardziej słabe i mało realistyczne. Dodatkowo zidentyfikuj możliwe ryzyko dla każdej z opcji.

Poza tym wyobraź sobie siebie podejmującego i żyjącego z tą decyzją. Zadaj sobie kilka pytań w tej kwestii:

» Jaki wpływ miałaby ona na sytuację w ciągu jednego roku? 
» Czy widzisz jakieś problemy związane z podjętą decyzją? 
» Jak się czujesz? 


4. WYBIERZ NAJLEPSZĄ DECYZJĘ

Twoje ostateczne podjęcie decyzji powinno nadal bazować na wszystkich punktach, które wykonałeś wcześniej. Poświęć chwilę na odejście zaraz po tym, jak ocenisz swoje warianty rozwiązania. Badania wykazują, że odwrócenie swojej uwagi od tego całego procesu pomaga nam podjąć lepsze decyzje. Dodatkowo czynnikiem sprzyjającym jest wybranie odpowiedniego wariantu rozwiązania rano, kiedy umysł jest bardziej obiektywny i czujny. Możesz również podzielić się swoją decyzją z zaufanym przyjacielem lub kimś bliskim i poznać jego zdanie na temat Twojego wyboru, które niekiedy może okazać się pomocne. 

(all photos: weheartit)

Mam nadzieję, że post Wam się spodobał i choć minimalnie okaże się pomocny :-)

To tyle na dziś! :-) 
Miłego dnia! 

Natalia 

Komentarze

Popularne posty