Translate

#15 SPOSOBY NA SZYBSZĄ NAUKĘ

Hej Wam! :-) 

Wrzesień. Rok szkolny w pełni. To oznacza tylko jedno - masę nauki. Część osób zastanawia się więc, co zrobić, ażeby jeszcze szybciej niż dotychczas przyswajać wiedzę. Czasu nie zawsze jest dużo, a wręcz przychodzą dni, kiedy okazuje się, że doba ma za mało godzin. Na wszystko jednak jest metoda! :-) Jeżeli chcecie więc dowiedzieć się nieco więcej na temat sposobów na naukę, które sprawdziły się również u mnie, to odłóżcie na chwilę podręczniki i zapraszam dalej! :-) 


ROZGRZEWKA DLA MÓZGU 

Jeżeli nie rozgrzejesz swojego mózgu, będzie on po prostu spać. Rozgrzewka tej części naszego organizmu jest tak samo kluczowa jak rozgrzewka mięśni przed rozpoczęciem treningu. Warunkuje ona to, że nasz mózg będzie bardziej produktywny, bardziej wybudzony a przede wszystkim, będzie lepiej i prawidłowo pracować podczas naszej naukowej sesji. Sama rozgrzewka nie musi zajmować nie wiadomo jak dużo czasu. Wystarczy, że zafundujesz swojemu umysłowi szybką, mentalną aktywność. Przykładem może być tutaj liczenie od tyłu. Jest to proste działanie w swej istocie, jednak pomaga znacząco rozluźnić nasz umysł. 

STWÓRZ PROGRAM SWOJEJ NAUKI 

Utworzenie pewnego rodzaju struktury, szczególnie dla naszego czasu przeznaczonego na naukę, pomaga zorganizować nasz umysł. Jest to dobry sposób na to, aby w pewien sposób wyrównać i ustawić w szeregu nasze cele. Dodatkowo stworzenie agendy dla naszej nauki sprawia, że nie stresujemy się tak bardzo wiedząc, że mamy utworzony plan. Jest to dobra opcja, ponieważ to według niej będziemy wykonywać kolejne zadania i przy tym nie pominiemy żadnego z nich. 


UŻYWAJ WIELU METOD NAUKI 

Dlaczego? Ze strony naukowej pojawiają się sugestie, które mówią, że im większa ilość obszarów w naszym mózgu przechowuje dane, informacje na określony temat tym lepsza jest korelacja i współpraca pomiędzy nimi. Jeżeli więc zaczniemy używać różnych metod, to zachowywanie informacji w naszym mózgu będzie znacznie lepsze. O jakich metodach można tutaj wspomnieć? Wystarczy, że do jednego tematu użyjesz adekwatnego pliku dźwiękowego z wiadomościami, przeglądniesz diagram czy nawet porozmawiasz z koleżanką/kolegą o tym, czego się uczysz w tym momencie. Ważna jest różnorodność i zapewnienie mózgowi działania na wielu jego sferach. 

BUDUJ PRAKTYCZNE DOŚWIADCZENIE 

Budowanie praktycznego doświadczenia odnośnie danego tematu ma swoje plusy. Przede wszystkim przyspieszy i poprawi naukę. Prosty przykład na mnie samej. Chciałam poprawić swoje umiejętności odnośnie pisania. Nie zawsze było ono idealne, przyznam szczerze. Jednak prowadzenie nie jednego bloga zapewniło mi znaczną poprawę w tej kwestii i dzięki temu staram się ciągle tworzyć jeszcze lepsze teksty ale także zwiększać swój zasób słów. Ta sama zasada praktycznego doświadczenia ma się choćby przykładowo w handlu. Jeżeli chcesz się go nauczyć z solidnym wynikiem i przede wszystkim efektem, idź do pracy, która zaoferuje i da Ci taką możliwość. 


SKUP SIĘ NA JEDNYM ZADANIU W JEDNYM MOMENCIE 

Kiedyś usłyszałam od pewnej osoby, że podziwia mnie za to jak wiele zadań robię w przeciągu jednej chwili. Czy to jest dobre? Niekoniecznie. 
Wielozadaniowość ma to do siebie, że burzy naszą organizacyjną konstrukcję. Zaraz pojawią się utrudnienia związane z procesem uczenia się, bazujące głównie na braku koncentracji. Wówczas dochodzi w nas do frustracji. Pewne rzeczy nie udają się, a ostateczny efekt nie jest taki, jakiego oczekiwaliśmy. Dlatego warto jest skupić się na jednym zadaniu. Wykonać go dobrze od A do Z i być zadowolonym z jego końcowej postaci, unikając przy tym niemałego zdenerwowania. 

REGULARNIE SPRAWDZAJ SIEBIE 

Badania wykazują, że wskaźnik zatrzymywania informacji jest wyższy dla osób, które same sprawdzają swoją wiedzę, w porównaniu do tych, którego tego nie robią. Jaki jest prosty sposób na tego typu kontrolę? Przede wszystkim internetowe quizy. Jest to banalny sposób a zarazem przyjemny, który pomaga nam zweryfikować jakiej jakości jest nasza wiedza na dany temat w obecnej chwili i co należy jeszcze powtórzyć i utrwalić, aby później wynik był naprawdę zadowalający. 


NAGRADZAJ SIEBIE

Nagradzanie siebie za przykładowo dobrze zrobione zadanie powoduje, że czujemy się jeszcze bardziej zmotywowani. Z kolei ta motywacja sprawia, że w naszym mózgu ewidentnie poprawia się 
działanie funkcji zapamiętywania, ponieważ dochodzi w nim do uwolnienia się związku dopaminy. Nagradzanie siebie jest więc małą zachętą, która ostatecznie może pomóc nam na dłuższą metę między innymi w samej motywacji do nauki. 



REGULARNE PRZERWY 

Tutaj pojawia się teoria techniki Pomodoro. Na czym ona polega? Ustawiamy sobie czas na załóżmy 25 - 45 minut, podczas którego będziemy wykonywać swoje zadania, uczyć się. Po upływie tego czasu ustawiamy go po raz kolejny, jednak na 5 minut. Będzie to nasza przerwa pomiędzy jedną a drugą częścią naszej nauki. Korzystałam z tej metody i moja sekwencja wynosiła około 3 lub 4 powtórzeń, po której moja dłuższa przerwa wynosiła 15 minut. Co mi to dało? Szczególnym plusem tej techniki jest skupienie się umysłu na tym co robimy i maksymalny poziom zapanowania nad naszym działaniem. Są również aplikacje, które pomogą Wam w praktykowaniu tej techniki, a w moim przypadku była to aplikacja ClearFocus


UCZ INNYCH

Okazuję się, że uczenie innych jest idealnym sposobem na to, żeby samemu się czegoś nauczyć. Warto jest tłumaczyć. Mam na myśli wyjaśnianie tego, co na przykład przeczytaliśmy z książki, tylko własnymi słowami. Równocześnie, pozwoli nam to sprawdzić czy faktycznie rozumiemy informacje, które sobie przyswoiliśmy. 



ZWRÓĆ UWAGĘ NA SWOJE OTOCZENIE 

Zadbaj o to aby środowisko w którym się uczysz, było zadbane, czyste oraz posiadało przyjemną temperaturę powietrza. Dodatkowo nie zaszkodzi, jeżeli spróbujesz czegoś nowego - pójścia do kawiarni czy po prostu zmiany pokoju w domu z tego, w którym do tej pory się uczyłaś/uczyłeś na inny. Różnorodność w tym przypadku, czyli zmiana scenerii, również jest ważna. 

WYPOCZYNEK & ĆWICZENIA 

To również jest ważne, ponieważ nawet 15 minut ćwiczeń może pomóc Ci w lepszym funkcjonowaniu Twojej pamięci a także w zdolności jasnego myślenia. Jeśli borykasz się z brakiem koncentracji możesz skorzystać z tej opcji, ale także udać się na krótki spacer, aby oczyścić swój umysł. Warto pamiętać także o odpowiedniej ilości snu, ponieważ jego brak negatywnie oddziałuje na funkcjonowanie mózgu, co skutkuje tym, że w ciągu dnia popełniamy więcej błędów. 


JEDZ WIĘCEJ CZEKOLADY, KWASÓW TŁUSZCZOWYCH OMEGA-3 & PIJ WODĘ

Spożywanie ciemnej czekolady dobrze wpływa na pamięć ale również szybszą naukę. Jeżeli mamy trudniejsze zadanie do wykonania, warto przed nim zjeść kilka kostek czekolady przynajmniej o 70%-owej zawartości kakao. Należy pamiętać jednak, że z czekoladą mimo wszystko nie należy przesadzać - w końcu to nie sałatka :-) 

Co do kwasów tłuszczowych omega-3, to one również mają zbawienny wpływ szczególnie na naszą pamięć. Gdzie ich znajdziemy? Szczególnie w rybach, jak na przykład w makreli czy w orzechach, orzeszkach ziemnych oraz różnych, jadalnych nasionach. Powinniśmy także pamiętać o znaczeniu wody i hydracji naszego organizmu. Dzięki niej przyspieszamy reakcje naszego mózgu ale także zdolność umysłowego przetwarzania. 

(all photos: weheartit)


To tyle na dziś! :-)
Mam nadzieję, że post okaże się przydatny! 

Miłego dnia!
Natalia

Komentarze

Popularne posty